Ubezpieczenie „Anglika”

Samochody sprowadzane z Anglii są zazwyczaj tańsze w zakupie, lecz jazda takim samochodem po ulicach z ruchem prawostronnym nie należy do najwygodniejszych. Należy go także dostosować do norm prawnych oraz ruchu  – wymienić lampy przednie by nie oślepiały kierowców z naprzeciwka lecz doświetlały pobocze, lusterka boczne oraz zegary które powinny pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę zamiast w milach.

Polskie władze przez długi czas wstrzymywały się przed wprowadzeniem zezwolenia na rejestracje samochodów z kierownicą po prawej stronie, lecz unijne prawo nie pozwalało na takie ograniczenia. Od sierpnia 2015 roku w Polsce można rejestrować takie pojazdy. Handlarze i rodacy mieszkający na wyspach ucieszyli się z tej zmiany, lecz duża część społeczeństwa obawiała się zagrożenia jakie może powodować auto nie przystosowane do ruchu prawostronnego.

Auta kupowane w Wielkiej Brytanii często okazują się być tańsze niż na przykład te sprowadzane z Niemiec. Często słyszy się także o samochodach sprowadzanych z Japonii, które tak bardzo cenione są przez kolekcjonerów i pasjonatów. Zaoszczędziliśmy na zakupie, ale co z ubezpieczeniem?

Polisa OC dla samochodu przystosowane do ruchu lewostronnego może być droższa o zaledwie kilkadziesiąt złotych. Różnica wynosi jedynie kilkadziesiąt procent więc przy najdroższych samochodach wyniesie to jedynie kilkaset złotych.

Porównajmy trzy popularne w Polsce samochody

Kierownica po prawej stronie

Kierownica po lewej stronie
Audi A4 1,9 TDI 2004r

628 zł

559 zł

Volkswagen Passat B6 2,0 TDI 2009r

716 zł

559 zł

BMW E46 330Ci 2004r

1044 zł

729 zł

We wszystkich przypadkach oszczędności przy zakupie są o wiele większe niż straty wynikające z droższego ubezpieczenia. Musimy zastanowić się czy ważniejsze są dla nasz oszczędności, czy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *