Rodzaje łańcuchów napędowych i ich zastosowanie

Łańcuchy napędowe są najpopularniejszym, a także najskuteczniejszym środkiem przenoszenia napędu. Ich największą zaletą jest uniwersalność – znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Charakteryzują się także trwałością – jeśli tylko dobrze dobierzemy łańcuch, z pewnością będzie nam służył przez długi czas bez niespodziewanych awarii. W omówieniu budowy i zastosowaniu konkretnych typów łańcucha pomogą nam specjaliści ze sklepu EBMiA.pl oferujacy w sprzedaży części z kategorii pneumatyki i hydrauliki siłowej – https://www.ebmia.pl/pneumatyka-hydraulika-c-1452.html

Łańcuchy napędowe różnią się między sobą budową oraz zastosowaniem, które wynika z potrzeb użytkownika. Można wyróżnić trzy rodzaje łańcuchów: łańcuchy drabinkowe, łańcuchy płytkowe oraz łańcuchy pierścieniowe.

Łańcuchy drabinkowe

Łańcuchy napędowe drabinkowe używane są jako cięgna w przekładniach łańcuchowych. Można wyróżnić wśród nich trzy grupy:

  • Łańcuchy sworzniowe składają się z płytek wewnętrznych, które są luźno osadzone na czopach sworznia, a także z płytek zewnętrznych, które są osadzone na wcisk. Takie rozwiązanie jest stosowane dość rzadko w napędach maszyn, ponieważ przeguby zużywają się bardzo szybko.

  • Łańcuchy tulejkowe używane są najczęściej w maszynach wolnobieżnych. Składają się z płytek, sworzni oraz tulejek. Na sworzniu jest osadzona obrotowa tulejka hartowana. Płytki wewnętrzne natomiast osadzone są na tulejce, a płytki zewnętrzne na sworzniu.

  • Łańcuchy rolkowe charakteryzują się dużą trwałością i małym zużyciem uzębień koła. Składają się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych osadzonych naprzemiennie. Łańcuchy te posiadają dodatkową rolkę, która obraca się względem tulejki osadzonej na sworzniu. Stosowane są przede wszystkim w maszynach, ale także w rolnictwie, urządzeniach przemysłowych oraz w technice transportowej i magazynowej.

Łańcuchy płytkowe

Łańcuchy napędowe płytkowe zbudowane są z niezwykle cienkich płytek stalowych, które są połączone przegubowo ze sworzniem. Stosowane są jako cięgna nośne w konstrukcjach wózków jezdniowych. Ze względu na konstrukcję rozróżnia się łańcuchy prostobieżne oraz łańcuchy skrętne. Ten rodzaj łańcucha napędowego stosuje się przede wszystkim w przenośnikach transportowych i buforowych.

Łańcuchy pierścieniowe

Łańcuchy napędowe pierścieniowe nazywane są również ogniwowymi. Używane są głównie we wciągnikach łańcuchowych i zawiesiach, a także jako wiązadła do ciężkich ładunków, do łączenia metalowych elementów i wielu innych.

Łańcuch napędowy to niewątpliwie bardzo ważny element, który zapewnia skuteczną i efektywną pracę w przemyśle. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego EBMiA.pl, gdzie znaleźć można szeroki wybór łańcuchów napędowych wysokiej jakości.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *