Ferrari F430 stworzony, aby zachwycać

Według wielu opinii oraz jak to stwierdził Jeremy Clarkson z Top Gear, Ferrari F430 to „najlepszy seryjny wóz świata”. Trudno się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę fakt, że samochód ten obecnie nie jest już produkowany. Ostatni egzemplarz zjechał z taśm produkcyjnych w 2009 roku. W dalszym ciągu nie ulega wątpliwości, że auto zaskakuje sylwetką oraz osiągami, a jego sekret tkwi w szczegółach. To w końcu rasowy włoski rumak!

Piękne opakowanie Ferrari F430

Ferrari F430 nie szokuje swoją sylwetką. Nie jest ani tak piękne, jak klasyczne modele tego producenta z lat 60-tych, ani tak wyzywające, jak współczesne. Podporządkowanie się prawom aerodynamiki w dużej mierze ukształtowało nadwozie F430. Każdy wlot powietrza, każda krawędź i każde zakrzywienie karoserii ma na celu wzniesienie na wyżyny tego samochodu i wyciśnięcie maksymalnych osiągów przy zachowaniu łatwości prowadzenia i gigantycznej przyczepności. Założeniem inżynierów było, aby F430 stał się samochodem, który co jest sprawą oczywistą, sprawdzał się zarówno na torze, jak i podczas dojazdów do pracy czy codziennych zakupów. Zbudowano je na płycie poprzednika – Ferrari 360 Modena.

Nadwozie, centralną ramę oraz podzespoły zawieszenia wykonano z kompozytów, oraz stopów aluminium. Prześwit wbrew pozorom nie jest na tyle niski, by obawiać się progów zwalniających, albo zjazdów do podziemnych parkingów. Trzeba być jednak ostrożnym, aby lakierowanie przedniego zderzaka nie stało się tradycją. Model jest bardzo zgrabny i zwarty, nadwozie nie posiada żadnych zbędnych elementów. To, co w tym samochodzie jest najważniejsze, pozostaje w ukryciu. Silnik częściowo widoczny przez szklaną szyba tylnej maski jest rozwiązaniem bardzo interesującym, a z drugiej strony widzimy duszę Ferrari.

Co we wnętrzu Ferrari F430?

Miejsca w kabinie jest dużo jak na takie wymiary samochodu, zarówno za kierownicą, jak i na fotelu pasażera. Jest to dobry kompan na długie podróże dla osób, którym nie przeszkadza ryk silnika, który daje znać o sobie za każdym razem, gdy tylko wzrosną obroty. Nie ma się czemu dziwić, gdyż Ferrari F430 wyposażone jest w 4,3l motor V8 – owoc wspólnych prac specjalistów Ferrari i Maserati. Jednostka generuje 490 KM i 465 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Auto z taką konfiguracją przyspiesza do pierwszej setki w 4,0 s (0,3 szybciej od poprzednika) i osiąga prędkość maksymalną 315 km/h. Taka moc wymaga oczywiście wydajnych hamulców. Zostały one zaprojektowane wspólnie ze specjalistami z firmy Brembo. Napęd przekazywany jest wyłącznie na tylną oś za pomocą 6-biegowej manualnej lub 6-stopniowej sekwencyjnej skrzyni F1. Ponadto samochód uzbrojono po raz pierwszy w przypadku drogowego auta w elektronicznie sterowany dyferencjał zwany E-Diff. Cechuje go ograniczony poślizg, który na podstawie parametrów jazdy, takich jak kąt nachylenia, skrętu i przyspieszenia bocznego odpowiednio rozdziela moment napędowy między tylne koła.

Kilka wersji Ferrari do wyboru

Drugą najbardziej znaną wersją F430 jest 430 Scuderia. Super samochód – Ferrari 430 Scuderia został zaprezentowany przez kierowcę F1 Michaela Schumachera w 2007 roku podczas salonu motoryzacyjnego we Frankfurcie. Auto znacznie odchudzono, co pozwoliło na rywalizację z Porsche RS oraz Lamborghini GallardoSuperleggera. Silnik zmodyfikowano, dzięki czemu moc wzrosła do 515 KM. Ferrari 430 Scuderia przyspiesza do pierwszej setki w 3,6 s oraz osiąga prędkość maksymalną 319 km/h.

Odpalenie silnika już budzi ogromne emocje, a jazda Ferrari wywołuje u kierującego poczucie niesamowitej mocy pod stopą. Dźwięk przyprawia o szybsze bicie serca i gęsią skórkę, a dodatkowo każda osoba, która znajdzie się w pobliżu tego bolidu, zwraca na niego uwagę. Panowie, jeśli chodzi o moc i osiągi, a Panie zapewne ze względu na włoską markę, kochają Ferrari. Ten samochód od zawsze budzi zachwyt i zazdrość i nie ma się czemu dziwić, bo to marka przez duże M.

Plusy:
+  niezwykle mocna jednostka napędowa
+  ponadczasowy i charakterystyczny design nadwozia
+  rewelacyjne osiągi i właściwości jezdne
+  ergonomia
+  kilka wersji nadwozia

Przekonaj się, czy Ciebie również zachwyci.

Jazda Ferrari rozpala wyobraźnię wielbicieli brawurowej jazdy, a takich przybywa coraz więcej. Przeżyć emocjonującą przygodę na torze samochodowym możemy dzięki ofertom firm, które proponują jazdę Ferrari po torach samochodowych w całej Polsce.

Warto przekonać się, że jazda Ferrari wywoła niezapomniane wrażenia. Na portalach prezentowych znajdziemy wiele propozycji prezentów motoryzacyjnych, które pozwolą zasiąść za kółkiem Ferrari i zmierzyć się z jego mocą i osiągami. Przeżycie prawdziwej przygody na pewno okaże się niezapomnianym prezentem, który na długo pozostanie w pamięci osoby zasiadającej za kierownicą Ferrari F430.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *