Koszt instalacji gazowej w samochodzie – kiedy się zwraca?

Czy wiecie, że Polska jest krajem, w którym samochody na gaz cieszą się ogromną popularnością? Można śmiało powiedzieć, że na rynku europejskim jesteśmy pod tym względem liderem. I nie ma w tym w sumie nic dziwnego. Gaz jest przecież o wiele tańszy, równie bezpieczny i znacznie korzystniejszy dla środowiska, bo nie wydziela aż tyle spalin.

 

Polscy kierowcy decydują się jednak na LPG, bo chociaż cena instalacji gazowej początkowo może nie wydaje się być niska, to inwestycja tego rodzaju szybko się zwraca. Wiele zależy oczywiście od częstotliwości użytkowania pojazdu i ilości przejechanych kilometrów, ale jeśli tylko właściciel auta planuje jeździć nim przez co najmniej kilka lat, to instalacja jest jak najbardziej opłacalna.

Okazuje się, że koszt instalacji gazowej jest różny. Dużo zależy od montowanego systemu, ale też modelu pojazdu czy użytych komponentów. Inwestycja tych najtańszych to wydatek rzędu 2 000 złotych, ale te renomowane, najlepszej jakości kosztować mogą nawet 10 000 złotych. Pamiętajmy jednak, że na instalacji LPG nie warto oszczędzać. Dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy przez długie lata, lepiej nie decydujmy się na używane części czy tanie zamienniki.

Pewne jest, że zwróci się instalacja gazowa. Koszt i całą inwestycję ocenić można na dedykowanych w tym celu kalkulatorach. To one służą również do wyliczenia czasu, w którym tego rodzaju wydatek się zwróci.

Eksperci potwierdzają, że przy średnim zużyciu auta, instalacja gazowa zwraca się już po około 1,5 roku jazdy. Biorąc pod uwagę, że statystyczny polski kierowca jeździ tym samym samochodem przez średnio 5 lat i dopiero wtedy decyduje się zamienić go na inny model, trzeba przyznać, że oszczędności z tytułu zamiany rodzaju paliwa będą spore. Można je na przykład przeznaczyć na nowe auto, oczywiście również na gaz.

 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *