Jaki kredyt na kilkuletnie auto opłaca się najbardziej?

Polacy kupują samochód używany średnio za 20 tys. zł. Nie są to małe pieniądze i wielu gospodarstw domowych nie stać na taki wydatek. A są to koszty związane tylko z zakupem, natomiast pozostaje jeszcze OC i podstawowe naprawy, które zawsze wychodzą krótko po podpisaniu umowy. Są dwie opcje, odkładać i czekać aż cel zostanie osiągnięty albo zwrócić się o pomoc do banku.

Zainteresowani kupnem auta na kredyt mają do wyboru wiele możliwości. Począwszy od kredytu gotówkowego w banku, a skończywszy na kredycie w komisie. Oferty zazwyczaj prezentują się idealnie, oczyma wyobraźni już widzisz siebie za kierownicą, ale zanim zdecydujesz, sprawdź, która opcja jest najlepsza w przypadku kilkuletnich aut.

Pożyczka gotówkowa – przed zakupem, bez wpisu banku

Kredyt samochodowy jest przeznaczony na konkretny cel i zazwyczaj tańszy od kredytu gotówkowego, ale ma jeden duży minus, czyli zabezpieczenie ustanowione na aucie przez bank. Choć banki odchodzą od współwłasności na rzecz innych zabezpieczeń, to nadal jest to spotykana praktyka. Pożyczka gotówkowa jest najwygodniejszym rozwiązaniem, jeśli masz w planach sprzedaż auta szybciej niż spłata kredytu. Idąc po kredyt na dowolny cel:

  • wnioskujesz o dowolną kwotę (co ma znaczenie w przypadku aut używanych i napraw, które wychodzą zaraz po zakupie samochodu),
  • formalności ograniczone są do minimum (jako lojalny klient banku, z regularnymi wpływami, formalności w części banków załatwisz przez internet),
  • pożyczkę otrzymasz do ręki i dopiero możesz szukać auta.

Minusem pożyczki gotówkowej są koszty. Zazwyczaj kredyt z zabezpieczeniem, czyli również kredyt samochodowy, jest tańszy od pożyczki gotówkowej. Bank posiadając zabezpieczenie ma większą pewność, że odzyska pożyczone pieniądze, stąd niższe odsetki bądź prowizja albo jedno i drugie.

Kredyt samochodowy dla aut nie starszych niż kilka lat

Banki niechętnie finansują zakup samochodu starszego niż 10 lat. Z każdym rokiem wartość takiego auta spada, zwiększa się prawdopodobieństwo awarii, problemów z autem, a w efekcie chęci sprzedaży. Zastaw przestaje mieć sens, bo w przypadku braku spłaty, kredyt się nie zwróci.

Zalety kredytu samochodowego:

  • tańszy niż gotówkowy,
  • w części ofert możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na pierwsze naprawy zaraz po zakupie,
  • dostępne u części dilerów i w niektórych komisach (wszystkie formalności załatwisz w jednym miejscu).

Największą zaletą kredytu samochodowego są niższe koszty niż gotówkowego, ale im starsze auto tym mniej opłacalny. Banki zazwyczaj określają ile lat maksymalnie może mieć auto. Jeśli chcesz kupić auto w okolicach górnej granicy, to przelicz, czy pożyczka gotówkowa nie będzie tańsza. Zważ również, że przy kredycie samochodowym bank będzie wymagał AC.

Minusem kredytu samochodowego jest często konieczność biegania między komisem bądź sprzedawcą a bankiem. I zazwyczaj najpierw musisz znaleźć auto, zarezerwować je, spisać umowę przedwstępną i dopiero udać się do banku. Jeśli chcesz wziąć kredyt w innym banku niż masz konto, załatw od razu zaświadczenie o zarobkach, na drukach banku. Druki dostępne są na stronach banków.

Na co zwrócić uwagę w umowie kredytowej?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na kredyt samochodowy czy pożyczkę gotówkową, przeczytaj umowę, a szczególnie zapisy dotyczące kosztów. Nie decyduj się na pierwszą ofertę, jaka wpadnie w dłonie, mimo że prezentuje się jak świąteczny prezent. Może sporo kosztować, a przy tym co rusz zacznie Cię niemiło zaskakiwać. Sprawdź dokładnie oferty różnych banków, pamiętając, że okazje nie istnieją, a miły Pan w komisie zachwalający kredyt w kilka minut, nie robi tego za darmo.

Przeglądając oferty nie kieruj się tylko oprocentowaniem nominalnym, a szczegółowo weź pod lupę

  • prowizje,
  • opłaty dodatkowe (wstępna, za rozpatrzenie wniosku, inne),
  • ubezpieczenia,
  • warunki spłaty (np. wakacje kredytowe),
  • możliwość wzięcia kwoty wyższej niż wartość samochodu,
  • rodzaj zabezpieczenia (ma bardzo duże znaczenie, jeśli pojawi się konieczność bądź chęć sprzedaży auta).

Wybór kredytu, który ma sfinansować auto używane nie należy do łatwych, ale z pomocą przychodzą porównywarki. Szybciej rozeznasz się w ofercie pożyczek gotówkowych i kredytów samochodowych.