Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Olej silnikowy to kluczowy płyn eksploatacyjny w każdym samochodzie, który ma za zadanie smarować, chłodzić oraz zapewniać sprawne działanie silnika w różnych temperaturach. Jego systematyczna wymiana, powinna być podstawową czynnością podczas użytkowania pojazdu, ponieważ zużywa się stosunkowo szybko. Wymiana oleju zawsze powinna wiązać się z wymianą filtra, odpowiedzialnego za oczyszczanie oleju z różnego rodzaju mikro zanieczyszczeń, mających negatywny wpływ na kondycję silnika. W sprawie okresów wymiany oleju, należy kierować się zaleceniami producenta, ale z reguły robi się to przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu od 10 do 20 tysięcy kilometrów, choć w nowoczesnych autach, dopuszczalne są dłuższe przebiegi, nawet do 30 tysięcy kilometrów.

Co na dolewkę – czy można mieszać oleje?

Na wszelki wypadek, w bagażniku zawsze powinniśmy mieć butelkę oleju silnikowego, najlepiej takiego, który jest zalecany przez producenta. Szczególnie w trakcie dłuższej podróży, może pojawić się konieczność uzupełnienia jego poziomu. Informacja na temat rodzaju oleju, znajduje się w książce serwisowej lub na etykiecie umieszczonej przez mechanika pod maską samochodu. Natomiast w sytuacji, gdy nie posiadamy wiedzy na temat użytego oleju, a dolewka jest niezbędna, należy poszukać środka smarnego jak najwyższej jakości, dopasowanego do danego modelu samochodu. Podstawowe parametry, jakie musimy wziąć pod uwagę, to zalecenia producenta dotyczące norm jakościowych i lepkościowych.

Czy zawsze trzeba jechać do warsztatu?

Z całą pewnością, tak będzie najrozsądniej. Nieregularne wymiany oleju mogą doprowadzić do zapchania filtra, a tym samym do szybszego zużycia silnika i poważnych usterek. Dlatego, żeby zapewnić silnikowi jak najlepszą ochronę i nie narażać samochodu oraz portfela na kosztowne awarie, wymianę oleju należy zlecać wyspecjalizowanym warsztatom. Oddając wóz w ręce fachowców, zyskamy pewność, że cały proces zostanie wykonany prawidłowo przy użyciu profesjonalnych narzędzi i oryginalnych części.

Profesjonalne warsztaty, oferują szeroki zakres usług oraz programów serwisowych, które zostały przygotowane z myślą o potrzebach najbardziej wymagających klientów. Wszystko to znajdziesz w ofercie opel serwis.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *