W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, AC nie jest obowiązkowe dla kierowcy. Czym jest, czy warto je zakupić oraz jak wybrać właściwą ofertę dla swoich potrzeb?
Dla kogo Autocasco?
Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu od zdarzeń losowych. Jego wykupienie zależy wyłącznie od dobrej woli kierowcy, ponieważ nie jest regulowane żadnym przepisem prawnym. Warto wiedzieć, że zakres ubezpieczenia AC nie jest stały. Umowa u każdego ubezpieczyciela może wyglądać więc inaczej. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia samochodu – nawet z własnej winy – możesz liczyć na odszkodowanie ale tylko wtedy, jeśli twoja polisa obejmowała tego typu szkodę. W jakich przypadkach można się ubiegać o odszkodowanie dowiesz się z lektury warunków ubezpieczenia, które podpisujesz. Na jego podstawie wiesz też, czy AC od kradzieży w ogóle ci się opłaca.
Co obejmuje Autocasco?
Jak w każdym ubezpieczeniu można liczyć na bardzo zróżnicowany zakres ochrony. Dlatego przy wyborze opcji dla siebie warto dokładnie przejrzeć to, co jest dostępne na rynku. Porównasz AC na Rankomat.pl a przy okazji zdecydujesz, jaka wersja jest dla ciebie najlepsza. Przykładowo, możesz wykupić ubezpieczenie AC tylko od kradzieży samochodu. Ale możesz również zdecydować się na opcję szerszą, obejmującą kolizje z innymi pojazdami, przechodniami, zwierzętami oraz przedmiotami. Nieuwaga kierowcy to nie jedyny powód do ubezpieczenia. Autocasco można wykupić od szkód, wyrządzonych przez osoby trzecie a nawet w przypadku zniszczenia pojazdu przez kataklizm, w tym gradobicie, powodzie, pożary czy uderzenia pioruna.
Argumenty za Autocasco
Jeśli masz samochód nowy, drogi, lub nietypowej marki, który może stać się obiektem kradzieży, przemyśl dodatkowe ubezpieczenie. Podobnie, jeśli w twojej okolicy często zdarza się wybicie szyby lub przebicie opony przez wandali. Podobnie, jeśli czujesz, że nie jesteś najlepszym kierowcą. Ostatnie niespokojne lata sprawiają, że coraz więcej osób, mieszkających na terenach zalewowych rozważa opcję AC. Ostatecznym argumentem przy podjęciu decyzji powinna być nie cena, ale zakres polisy i jej pokrycie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Należy też pamiętać, że zawarcie umowy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym wymaga uprzedniej wyceny twojego samochodu. Najczęściej dokonuje się jej na podstawie średniej ceny rynkowej modelu i rocznika. Nie warto jej zawyżać lub zaniżać, gdyż może to skutkować poważnymi problemami w uzyskaniu odszkodowania w momencie zaistnienia szkody.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Samochód w rowie? Sprawdź, kto może pomóc w takiej sytuacji! - 6 sierpnia 2024
- Wynajem auta bez kaucji - 5 kwietnia 2023
- Awaryjne otwieranie samochodu Sieradz – na czym polega - 28 grudnia 2022