Leasing samochodu czy kredyt gotówkowy – jak dobrze wybrać?

Zakup samochodu wiąże się z wydatkiem, znacznie obciążającym budżet. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającymi środkami, możemy skorzystać z innych rozwiązań – kredytu gotówkowego lub leasingu. Obie formy finansowania kupna samochodu dostępne są zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych i choć są opcjami zbliżonymi do siebie, to wiele je różni.

Kredyt gotówkowy

Dostępne na rynku kredyty, pozwalają na pokrycie pełnej wartości auta, wraz z opłatami związanymi z udzieleniem pożyczki. Jest to rozwiązanie umożliwiające rozłożenie kosztów zakupu na comiesięczne raty z okresem kredytowania do nawet 8 lat. Warto jednak pamiętać, że kredyt wiąże się z mnóstwem formalności, ponadto pojazd pozostaje częściowo własnością banku do czasu spłaty zadłużenia. Minusem kredytu, w przypadku przedsiębiorców są kwestie podatkowe, bowiem w koszty firmowe można wliczyć jedynie część odsetkową raty. Obniża on także zdolność kredytową, ponieważ dane dotyczące zobowiązań wierzyciela przechowywane są w BIK – u.

Leasing

Leasing jest alternatywną dla kredytu, formą finansowania zakupu samochodu. To ciekawa opcja przynosząca korzyści, szczególnie z punktu widzenia podatków. W ramach leasingu zobowiązani jesteśmy do opłacania comiesięcznych rat za używanie samochodu, który nie jest naszą własnością. Wykup auta jest możliwy dopiero po zakończeniu umowy. Dużym atutem są ograniczone do minimum formalności oraz fakt, że wysokość rat nie ma wpływu na zdolność kredytową. Dodatkowo przedsiębiorca, może wliczać pełne raty w koszty uzyskania przychodu. Firmy decydujące się na taki rodzaj opłacania zakupu pojazdu, mają do wyboru leasing operacyjny (przypominający dzierżawę lub najem) lub finansowy (przypominający sprzedaż ratalną), natomiast w przypadku osób fizycznych mówimy o leasingu konsumenckim. Proces leasingowy najprościej ujmując, polega na tym, że kupujący udając się do salonu samochodowego, wybiera interesujący go model auta (http://opel.autozoliborz.pl/finansowanie/leasing/), następnie podpisuje umowę na mocy, której leasingodawca staje się właścicielem pojazdu i udostępnia go w zamian za ustalone opłaty.

Reasumując, wybór formy finansowania zakupu samochodu zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak przed podjęciem decyzji, przeanalizować wszystkie możliwości, aby wybrać zgodnie oczekiwaniami. Często decydując się na zakup nowego pojazdu skupiamy się na samym samochodzie, zwracając uwagę na markę, wyposażenie, bezpieczeństwo zapominając jednocześnie o kwestiach związanych z opłatami. Niezbędne informacje uzyskamy przez Internet, wpisując w wyszukiwarkę rodzaj preferowanej płatności oraz markę samochodu, np. leasing opel.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *