Jednym z najważniejszych elementów układów mechanicznych są łożyska. Dzięki nim utrzymasz prawidłowy ruch liniowy i obrotowy maszyn. Jeśli dodatkowo dobrze o nie zadbasz – posłużą Ci na długi czas.
Za swobodny i nieograniczony ruch części i podzespołów mechanicznych odpowiadają łożyska. Podtrzymują masę obciążenia i zmniejszają opór przy poruszaniu się. Czy to w kołach samochodów, czy kółkach deskorolek – jest to tak samo ważne. Brak łożysk uniemożliwiłby płynne działanie mechanizmów, a ich trwałość zależy głównie od typu, obciążenia i częstotliwości konserwacji. Wytrzymałe łożyska dostępne są pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/198-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-stozkowe
Przy prawidłowej konserwacji można przedłużyć czas użytkowania łożysk. Poniżej przedstawiamy porad dotyczące konserwacji łożysk, które wydłużą ich czas eksploatacji.
Po pierwsze – ostrożność
Z powodu swojej delikatności łożyska często się niszczą. Należy przechowywać je w pozycji poziomej, w czystym i suchym miejscu. Najlepiej w opakowaniu, ponieważ nawet kurz może spowodować ich uszkodzenie. Jeśli będziesz obchodzić się z nimi ostrożnie i bez użycia zbędnej siły – z pewnością nic im się nie stanie.
Po drugie – sprawdź korpus i wał łożyska
Zawsze przed montażem łożyska upewnij się czy korpus i wał są w dobrym stanie oraz czy nie są uszkodzone. Oczyść je i upewnij się, że nie zostały żadne szczerby i zadziory.
Po trzecie – prawidłowy montaż
Ze względu na typ łożyska wyróżnia się także różne rodzaje montażu. Łożyska z otworami cylindrycznymi montuje się metodą pasowania na wcisk. Natomiast łożyska z otworem stożkowym zamontujesz na wałach stożkowych lub cylindrycznych. Użyj do tego stożkowych tulei montażowych. Uważaj, by nie uszkodzić bieżni łożyska!
Po czwarte – unikaj wstępnego podgrzewania i przegrzewania łożysk
Jeśli zbyt mocno podgrzejesz łożysko – stal może się zdeformować lub stać się miękka, co bezpośrednio przyczyni się do awarii maszyny. Łożyska przed montażem wolno podgrzewać wyłącznie za pomocą podgrzewaczy indukcyjnych. Nigdy za pomocą otwartego płomienia!
Po piąte – używaj odpowiednich narzędzi
Do montażu i demontażu używaj jedynie specjalnych narzędzi. Są nimi: ściągacze do łożysk, zestawy narzędzi do montażu i demontażu łożysk, zestawy wtryskiwaczy oleju, nakrętki hydrauliczne lub nagrzewnice indukcyjne. Dzięki nim z łatwością zamontujesz i zdemontujesz łożyska oraz unikniesz ich uszkodzenia.
Po szóste – zapobiegaj korozji
Nie wystawiaj łożysk na długotrwałe działanie wody. Szybko zaczną się niszczyć przez co maszyna straci swoją dotychczasową wydajność, a z czasem przestanie działać. Jeden mały element może przynieść ogromne straty. Noś rękawiczki, ponieważ pot z dłoni również może być szkodliwy i prowadzić do rdzewienia i korozji łożysk.
Po siódme – prawidłowe smarowanie
Przestrzegaj zaleceń producenta i smaruj swoje łożyska. To przedłuży ich żywotność. Rodzaj preparatu zależy w głównie od warunków środowiskowych, temperatury, prędkości roboczej i obciążenia łożyska.
Szeroki wybór łożysk zapewnia sklep Akcesoria.cnc.info.pl – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/21-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria
- Samochód w rowie? Sprawdź, kto może pomóc w takiej sytuacji! - 6 sierpnia 2024
- Wynajem auta bez kaucji - 5 kwietnia 2023
- Awaryjne otwieranie samochodu Sieradz – na czym polega - 28 grudnia 2022