O klimatyzacji słów kilka

Sprawny układ chłodzenia wewnątrz auta gwarantuje nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. By tak było, konieczny jest regularny przegląd w wyspecjalizowanych serwisach. Podczas wizyty w serwisie należy sprawdzić ilość czynnika chłodniczego, szczelność układu, a także poprawność działania wszystkich jego elementów.  Ponadto należy dokonać dezynfekcji toru nawiewu powietrza. Warto też pamiętać o wymianie filtra kabinowego – minimum raz na rok.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że działający układ klimatyzacji ma wpływ na ich bezpieczeństwo. Dlaczego? W niższych temperaturach łatwiej nam zachować koncentrację oraz czas reakcji. W warunkach kiedy w kabinie jest duszno i panuje wysoka temperatura, jesteśmy rozdrażnieni, ciężej jest nam się skupić i spowalnia się nasz czas reakcji.

Przy korzystaniu z klimatyzacji warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam efektywnie z niej korzystać i uniknąć negatywnych dla zdrowia skutków.

  • Jeśli wsiadamy do nagrzanego auta, warto przed włączeniem klimatyzacji otworzyć wszystkie okna. Pomoże to szybciej wymienić powietrze w kabinie.
  • By uniknąć szoku termicznego w czasie silnych upałów nie należy ustawiać zbyt niskiej temperatury wewnątrz samochodu. Różnica temperatur nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza.
  • Strumień zimnego powietrza należy ustawić na szybę i nogi.
  • Lepiej zwiększać wydajność wentylatora niż zmniejszać temperaturę.

Utrzymywanie klimatyzacji w ciągłej pracy ma jeszcze jedno ważne zadanie – chroni układ, a szczególnie jego najdroższy i najbardziej skomplikowany element jakim jest sprężarka, przed przedwczesnym zużyciem i kosztownymi naprawami.

 

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *