Kamerka samochodowa – niezbędna inwestycja?

Kamerka samochodowa  – niezbędna inwestycja?

W 2022 roku zarówno polskie, jak i europejskie drogi są coraz bardziej zatłoczone. Podróżujemy w coraz trudniejszych warunkach – i właśnie dlatego musimy coraz bardziej dbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego warto montować w samochodach wideorejestratory. Czy warto kupić takie akcesorium? Jak zamontować je w naszym aucie? Doradzamy!

Po co nam kamera samochodowa?

Kamerka samochodowa rejestruje przebieg naszych podróży (tych krótszych oraz tych dłuższych) w czasie rzeczywistym. Ponadto – o ile dane urządzenie wspiera ową funkcję – może także rejestrować otoczenie naszego auta podczas postoju na parkingu.

Nagrania zapisywane przez wideorejestrator mogą być bardzo przydatne w sytuacjach, w których dochodzi do kolizji lub wypadku z udziałem naszego samochodu, lub gdy przed nami pojawią się jakieś niebezpieczne zdarzenie drogowe.

Materiały wideo mogą być wykorzystane zarówno przez organy ścigania, jak i do dochodzenia ewentualnych roszczeń u ubezpieczycieli. Zawierają one szereg przydatnych informacji – na przykład o dacie i godzinie rejestracji nagrania, pozycji na bazie danych GPS lub nawet o szybkości z jaką się poruszaliśmy.

Kamera samochodowa – to się opłaca

Zakup kamery samochodowej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Może jednak uchronić nas przed dużo poważniejszymi konsekwencjami finansowymi. Dzięki nagraniom z wideorejestratora możemy w prosty sposób zidentyfikować sprawcę wypadku lub kolizji i – z pomocą policji – odnaleźć go oraz domagać się od niego zadośćuczynienia finansowego. W takich sytuacjach warto skorzystać z kamery samochodowej Nextbase

Jak zamontować kamerę w samochodzie?

Kamera samochodowa Nextbase może zostać zamontowana w samochodzie w bardzo prosty i przystępny sposób. W zestawie sprzedażowym znajdziemy wszystkie niezbędne do montażu elementy. Wideorejestrator może zostać osadzony na specjalnym statywie lub na module samoprzylepnym.

Najczęściej kamerę samochodową montuje się przed lusterkiem wstecznym. W takim miejscu nie odciąga ona uwagi kierowcy od drogi i jednocześnie pozwala na ujęcie jak najszerszego obszaru w każdym rejestrowanym nagraniu.

Sam kabel zasilający kamerkę warto zagospodarować w taki sposób, by nie przeszkadzał nam w codziennym użytkowaniu samochodu. Można na przykład przeprowadzić go pod podsufitką.

Jak dane są przechowywane na pokładzie wideorejestratora?

Wideorejestratory do przechowywania danych wykorzystują najczęściej karty pamięci w standardzie microSD. Warto stawiać na nośniki o sporej pojemności oraz produkowane przez uznanych producentów. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nasze dane są bezpieczne w każdej sytuacji.

Niektóre droższe modele kamer oferują nam możliwość uploadowania nagrań do chmury. Często jednak korzystanie z niej wymaga opłacenia subskrypcji. Przechowywanie danych w chmurze to dobre rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie wtedy, gdy fizyczny nośnik zawiedzie.

Wiele wideorejestratorów jest obsługiwanych przez specjalne aplikacje dla smartfonów – jak MyNextBase. Takie appki pozwalają na zgranie nagrań na telefon bądź na szybkie udostępnianie ich dalej – na przykład organom ścigania.