Jak sprawdzić stan techniczny akumulatora?

Rozładowany akumulator i odpalanie samochodu na kable kojarzy nam się z zimą, śniegiem i mrozem lecz taka sytuacja może również spotkać nas w czasie upalnego lata. Problemy z akumulatorem oznaczają jego uszkodzenie. Wysokie temperatury panujące w komorze silnika przyspieszają korozje dodatnich płyt, co znacznie skraca żywotność baterii.

Nawet w samochodzie, który nie jest odpalony dochodzi do poboru prądu. Alarm i sterowniki radia podtrzymujące jego pamięć cały czas pobierają prąd, dlatego jeżeli wiemy że samochodem nie będziemy jeździć przez dłuższy czas, należy zdjąć klemy z akumulatora.

Jak sprawdzić stan techniczny akumulatora?

  • Sprawdź napięcie (w stanie spoczynku powinno wynosić pomiędzy 12V a 13V)
  • Sprawdzaj poziom elektrolitów zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do akumulatora
  • Sprawdź wiek akumulatora – jeśli ma więcej niż 6 lat, warto rozważyć wymianę na nowy
  • Zbadaj gęstość elektrolitu – zbyt rzadki elektrolit to wskazówka do wymiany akumulatora !

Im częściej uruchamiamy silnik tym więcej energii pochłania nasz akumulator. Zdarza się to zazwyczaj podczas jazdy na krótkich odcinkach. Energia pobierana jest często, za to alternator nie ma czasu by odpowiednio naładować baterię.  W takich sytuacjach powinniśmy tym bardziej zwracać uwagę na stan techniczny akumulatora.

Kiedy okaże się, że mamy rozładowany akumulator a chcemy odpalić samochód, nie trzeba udawać się do serwisu. Silnik możemy uruchomić pobierając prąd z innego samochodu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym o kilku zasadach. W okresie zimowym należy sprawdzić czy elektrolit nie zamarzł, ponieważ kiedy tak się stanie, żadna „reanimacja” nie pomoże.  Jeżeli elektrolit jest  w dobrym stanie należy odpowiednio podłączyć kable rozruchowe. Czerwony przewód to plus, czarny minus. Powinniśmy pamiętać o tym by najpierw podłączyć czerwony kabel do sprawnego samochodu, następnie do rozładowanego. Czarny kabel uziemiamy. Kiedy upewnimy się, że kable są podłączone prawidłowo, odpalamy samochód z którego pobierana jest energia. Jeżeli nawet taka operacja nie pomoże, powinniśmy wymienić akumulator na nowy.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *