Czy kamizelka odblaskowa jest niezbędna motocykliście?

Zawieszki i opaski odblaskowa są bardzo istotnym elementem dla pieszych oraz rowerzystów podczas porusznia się po zmroku. Jednakże co z pojazdami, których kierowcy nie są dobrze widoczni? Jak wiadomo, przy prędkościach osiąganych przez samochód lub motor nie da się zauważyć tak małych elementów odblaskowych. Samochód nietrudno zauważyć ze względu na rozmiary, jednakże motocykl jest o wiele trudniejszy do zauważenia. Najlepiej więc, aby motocyklista również posiadał coś, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie go zauważyć. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się kamizelka odblaskowa, ponieważ jest na tyle duża, że ciężej jest ją przegapić.

 

Ale po co odblaski komuś kto prowadzi?

Zwróćmy najpierw uwagę na to, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych mają piesi oraz roweżyści, więc czemu miałyby nosić je kierowca? Jak nie trudno się domyślić, głównym czynnikiem noszenia kamizelki odblaskowej przez kierowcę motocyklu jest jego bezpieczeństo, w znacznej mierze wieczorem i nocą, kiedy ciemność ogranicza nasze pole widzenia. Nawet, jeśli motocyklista stwierdzi, że nie zamierza nosić kamizelki podczas jazdy, to rozważnie jest, aby miał ją gdzieś w schowku. Zawsze może się zdarzyć, że maszyna odmówi posłuszeństwa lub będziemy zmuszeni ją opuścić, a bez odpowiedniego oznaczenia nie będziemy mogli poruszać się po drodze, przynajmniej jeśli mówimy o przemieszczaniu się ruchliwą ulicą, zwłaszcza, jeśli mówimy o drodze bez pobocza.

A jakie są jeszcze inne powody noszenia odblasku?

Pamiętamy, że na drodze należy być odpowiedzialnym, ponieważ chwila nieuwagi i może dojść do wypadku. Dodatkowo, poza odpowiedzialnością za nas, mamy też za zadanie byc odpowiedzialni za innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc jesteśmy zmuszeni do opuszczenia pojazdu, musimy być widoczni, aby nie spowodować wypadku. Zakładając takową, wydłużamy czas, w jakim inni mogą zareagować. W końcu bez kamizelki, będziemy widoczni z zaledwie trzydziestu metrów, a kiedy ją założymy, ludzie zaczną nas dostrzegać z odległości nawet stu pięćdziesięciu metrów, co często może uratować nam życie.

 

Pamiętajmy jednak, żeby kamizelka była odpowiednia

Na rynku kamizelkę odblaskową można znaleźć za mniej niż dziesięć złotych, natomiast najdroższe, a zarazem najlepsze kamizelki przekroczyć cenę stu złotych, jednak zauważmy, że jest to wydatek jednorazowy, a przynajmniej taki, który będziemy musieli wykonać raz na ilka lat. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że kamizelka musi mieć odpowiednie certyfikaty gwarantujące jakość elementów fluorescencyjnych oraz atesty. Ważne jest też zwrócenie uwagi na takie szczegóły jak rodzaj zapięcia czy przepuszczalność powietrza. Patrzmy też na to, czy materiał z którego została zrobiona kamizelka jest wytrzymały.

 

Więc czy motocykliści potrzebują kamizelki odblaskowej?

Zdecydowanie tak! Dzięki niej każdy będzie bardziej bezpieczny na drodze nie tylko podczas jazdy, ale nawet w trakcie postoju.