Co wchodzi w skład przeglądów okresowych?

Kiedy przegląd?

Obowiązkiem każdego kierowcy staje się odpowiednie dbanie o samochód. Nie chodzi tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o regularne czyszczenie, ale również chociażby wykonywanie koniecznych przeglądów. Właściciele nowych aut, pierwszy przegląd pojazdu wykonują dopiero po upływie trzech lat od rejestracji (kolejny po dwóch i następnie corocznie). W wypadku pojazdów starszych, okresowy przegląd wykonuje się co roku. Chociaż to zmora dla starszych pojazdów, sprawa tyczy się bezpieczeństwa. Nie bagatelizujmy zatem tych prostych czynności wpływających istotnie na życie nasze oraz innych uczestników ruchu.

Wybór miejsca

Istotne oprócz samego udania się na przegląd, jest wybranie odpowiedniego miejsca. Warsztat, w którym wykonamy nasze badanie, powinien posiadać wykwalifikowanych pracowników, rzetelne opinie kierowców a także konieczny sprzęt do kompleksowego sprawdzenia auta.

Jeszcze do niedawna, bardzo często praktykowało się zwyczaj ,,znajomości”. Na czym on polegał? Znajomy mechanik podbijał odpowiednie papiery, bez uprzedniego przyjrzenia się stanowi pojazdu. Na całe szczęście praktyka ta odeszła do lamusa a wpływ przeglądów na nasze bezpieczeństwo, skutecznie zachęcił nas do wykonywania rzetelnych ocen.

Co jest sprawdzane?

Każdy przegląd składa się z szeregu czynności, które powtarza się niezależnie od warsztatu, w którym go wykonujemy. W jego skład wchodzi między innymi:

  • badanie oświetlenia (ustawienie oraz działanie)
  • ocena stanu ogumienia, karoserii oraz szyb pojazdu
  • sprawdzenie działania hamulców (odbywa się na specjalnym stanowisku rolkowym)
  • badanie amortyzatorów a także instalacji LPG (jeżeli takową posiada badany samochód)
  • sprawdzenie luzów w układzie kierowniczym a także ogólnego stanu zawieszenia
  • pomiar emisji spalin (wpływa na ogólną ocenę jednostki napędowej).

Badanie techniczne uznajemy za pozytywne, gdy podczas niego nie wykryje się żadnych usterek. Jeżeli takowe mają miejsce – muszą zostać usunięte.

W tym miejscu warto wspomnieć o dwóch sytuacjach. Gdy ,,wady” pojazdu są małe, kierowca otrzymuje zaświadczenie o negatywnym wyniku badania wraz z listą usterek. Musi je usunąć po czym po raz kolejny przejść badanie okresowe. Jeżeli jednak diagnosta uzna, że wykryte niedociągnięcia zagrażają bezpieczeństwu jazdy, zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu. Można go odzyskać dopiero po wykonaniu napraw oraz pozytywnym przejściu przed badanie techniczne.

Zdrowy rozsądek

Okresowych przeglądów dokonuje się w celu minimalizacji ryzyka na drodze. Niesprawne hamulce czy też układ kierowniczy stanowią zasadnicze zagrożenie dla innych uczestników ruchu a także nas samych.

Dlatego też warto pamiętać o tym oraz wykonywać skrupulatnie przeglądy okresowe. Nie tylko dla uzyskania stosownego wpisu, ale również pewności. Sprawny samochód oraz odpowiednio przeszkolony kierowca to pakiet gwarantujący bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli chociaż jeden z tych elementów nie jest spełniony, znacząco wzrasta ryzyko kolizji czy też nawet karamboli drogowych.

Artykuł przygotował Warsztat samochodowy Poznań – FastServ.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *